Nevşehir de aynı anda Hem kalp kapagı Hem de Kalp Damarı degiştirildi
24 Şubat 2022

Hastane Kalp Damar Cerrahisi Uzmanları Op. Dr. M. Hüseyin Erkan, Op. Dr Fırat Durna, Op. Dr Barış Mardin, ve Anestezi Uzmanları Uzm. Dr. Zehra Sarıkuş ve Uzm. Dr. Buket Kapçak ve Ameliyat ekibinin katıldığı ameliyat başarılı bir şekilde gerçekleştirildi ve hasta sağlıklı bir şekilde taburcu edildi. 

 

Op. Dr. M. Hüseyin Erkan ameliyat hakkında şu açıklamalarda bulundu;

“Ümmühan Afşar(61) isimli hastamız nefes darlığı şikayeti ile Kalp Damar Cerrahi kliniğimize başvurdu. İlk gelişinde ciddi kalp yetmezliği semptomları mevcuttu. Yapılan tetkikler ve görüntüleme incelemeleri sonucunda hastamızın kalp kapaklarında ileri derece de kaçak ve kalbi besleyen damarlarda darlık tespit edildi ve ameliyat kararı alındı. Gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra hasta açık kalp ameliyatına alındı. Yaklaşık 5 saat süren operasyonla hastamızın bir kapağı (mitral) değiştirildi, diğer bir kapağı(trikuspit) tamir edildi ve tıkalı damarına bypass yapıldı. Ameliyattan sonra bir süre yoğun bakımda takip edilen hasta daha sonra servise alındı. Genel durumu iyi olan hastamız şifa ile taburcu edildi.” dedi.

Konu hakkında Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Macit Yalçın şunları kaydetti;

“Nevşehir Devlet Hastanesi olarak Kalp Merkezi ruhsatını aldığımız günden beri Kalp Damar Cerrahisi alanında başarılı ameliyatlar yapmaya devam ediyoruz. Kardiyoloji uzmanlarımız tarafından ayda ortalama 200 civarında Korener Anjiografi işlemi uygulanmaktadır. 6 yataklı 1. basamak korener yoğun bakım ve 6 yataklı 3. basamak kalp damar cerrahisi yoğun bakıma bu yıl eklediğimiz 4 yataklı 2. basamak korener yoğun bakım ünitesi ile kalp hastalıklarının hemen hemen tüm tedavilerini hastanemizde yapmakta ve kalp krizi gibi hayati tehdit eden ciddi hastalıkların tedavisini çok kısa sürede gerçekleştirmekteyiz.” dedi

Dr.Yalçın; “Bu alanda il dışına nerdeyse hiçbir hastanın sevkine ihtiyaç duymadan halkımıza hizmet sunmaktayız. Hastanemiz kadrosunda çalışan üç kalp damar cerrahisi uzmanımız periferik kalp damar hastalıklarının( varis vs.)  cerrahi tedavilerinin yanı sıra korenerby-pass cerrahisi (kalp damarlarının değiştirilmesi) ve kalp kapak cerrahileri ( kapak onarımları, protez kapak takılması) gibi büyük cerrahi tedavileri de başaralı bir şekilde hastanemizde uygulamaktadır. Bu alanda kazandığımız tecrübe ile halkımıza eksiksiz sağlık hizmeti sunmaya devam etmeyiz. Hastanemizde bu hizmetlerin sürdürülmesinde emek veren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.